Prírodná rezervácia Dubová Hora

V juhozápadnej časti obce Okružná nájdete nádhernú prírodnú rezerváciu Dubovú Horu, v ktorej bol v roku 1983 vyhlásený za 5. stupeň ochrany. Ide o územie vhodné pre fytocenologické účely ako jedinečný náučný objekt, kde nájdete Skalný komplex Džad-prírodný skalný útvar, ktorý leží na južnej strane Dubovej hory. Tvoria ho dve dominantné veľké skalné bralá, jedno pod turistickým chodníkom, druhé vyššie nad ním, v ktorom je aj skalné okno. Názov Džad pochádza z pôvodného názvu Diad, teda Dedo, Ďad. Dno vyššie situovaného skalného okna je dlhé asi 6 m a hlboké asi 3,5 m.
Prírodný skalný útvar Mohylky sa nachádza na vrchole rovnomenného kopca, ležiaceho na najsevernejšom hrebeni Slanských vrchov, juhovýchodne od Okružnej. Má nadmorskú výšku 817,4 m. Vrcholový masív Mohyliek má tvar predĺženej pyramídy.
Prírodný útvar Kamenná tvár sa nachádza na konci bočného hrebienka, ktorý vychádza severovýchodne od vrcholu Mohyliek. Je na severnom ukončení hrebienka, takže sa vlastne jedná o prírodný skalný útvar, premenené čelo lávového prúdu. Zvetrávanie, poveternostné podmienky vytvorili spoločne s prirodzenými vlastnosťami horniny podliehajúcej týmto zmenám unikátny reliéf, ktorý pripomína črty ľudskej tváre. Tieto črty (oči, nos, ústa...) vo svojej kombinácii naozaj pri prispení fantázie a obrazotvornosti pripomínajú ľudskú tvár, akoby vytesanú do kameňa.

Ako sa sem dostanete


Ďalšie zaujímavé miesta v regióne

Lačnovska anomália
Lačnovska anomália

Lačnovská gravitačná anomália

Zobraziť
Cyklotrasa EXTREM 023 – MTB Alžbeta
Cyklotrasa EXTREM 023 – MTB Alžbeta

MTB Alžbeta

Zobraziť
Vyhliadková veža Okružná
Vyhliadková veža Okružná

Rozhľadňa, relaxačná cesta, studnička s pitnou vodou.

Zobraziť
Slovenské opálové bane
Slovenské opálové bane

Medzi obcami Zlatá baňa a Červenica, sa nachádza výnimočný svetový prírodný unikát-Opálové...

Zobraziť