Prírodná rezervácia Dubová Hora

V juhozápadnej časti obce Okružná nájdete nádhernú prírodnú rezerváciu Dubovú Horu, v ktorej bol v roku 1983 vyhlásený za 5. stupeň ochrany. Ide o územie vhodné pre fytocenologické účely ako jedinečný náučný objekt, kde nájdete Skalný komplex Džad-prírodný skalný útvar, ktorý leží na južnej strane Dubovej hory. Tvoria ho dve dominantné veľké skalné bralá, jedno pod turistickým chodníkom, druhé vyššie nad ním, v ktorom je aj skalné okno. Názov Džad pochádza z pôvodného názvu Diad, teda Dedo, Ďad. Dno vyššie situovaného skalného okna je dlhé asi 6 m a hlboké asi 3,5 m.
Prírodný skalný útvar Mohylky sa nachádza na vrchole rovnomenného kopca, ležiaceho na najsevernejšom hrebeni Slanských vrchov, juhovýchodne od Okružnej. Má nadmorskú výšku 817,4 m. Vrcholový masív Mohyliek má tvar predĺženej pyramídy.
Prírodný útvar Kamenná tvár sa nachádza na konci bočného hrebienka, ktorý vychádza severovýchodne od vrcholu Mohyliek. Je na severnom ukončení hrebienka, takže sa vlastne jedná o prírodný skalný útvar, premenené čelo lávového prúdu. Zvetrávanie, poveternostné podmienky vytvorili spoločne s prirodzenými vlastnosťami horniny podliehajúcej týmto zmenám unikátny reliéf, ktorý pripomína črty ľudskej tváre. Tieto črty (oči, nos, ústa...) vo svojej kombinácii naozaj pri prispení fantázie a obrazotvornosti pripomínajú ľudskú tvár, akoby vytesanú do kameňa.

Ako sa sem dostanete

Informácie

Kontakt: 
Obec Okružná, Okružná 15, 082 12
051/7942 170, 0903 909 662
obecokruzna@azet.sk


Ďalšie zaujímavé miesta v regióne

Lipová alej Župčany
Lipová alej Župčany

Unikátna lipová alej Župčany

Zobraziť
Galéria a múzeum ľudového umenia v obci Fintice
Galéria a múzeum ľudového umenia v obci Fintice

Galéria a múzeum ľudového umenia v obci Fintice

Zobraziť
Kaštieľ Kendice
Kaštieľ Kendice

Barokový "Hrabeczyho"  kaštieľ Kendice

Zobraziť
Kaštieľ Chminianská Nová Ves
Kaštieľ Chminianská Nová Ves

Neskorobarokový kaštieľ Chminianská Nová Ves

Zobraziť