Malá Zobrana a Zimná skala

V Šarišskom regióne v 9. - 12. storočí pôsobili pustovní mnísi – eremiti, ktorí si pre svoju činnosť vyberali bezpečné lokality na odľahlých miestach. Jedno takéto centrum bolo pri Mirkovciach na vrchole Malá Zobrana.
Vrcholec Zobrana je situovaný na západnej strane pohoria medzi obcami Mirkovce a Brestov. Veľká Zobrana má nadmorskú výšku 627 metrov a je z nej nádherný výhľad do údolia Košickej kotliny. Malá Zobrana je o niečo nižšia a má výšku 610 metrov. Zaujímavosťou je, že z tohto miesta bol zameriavaný celý Šariš. Donedávna to pripomínal starý kamenný trigonometricky stlp. Na vrchole Malej Zobrany sa nachádza rarita s ktorou sa tak často nestretávame. Približne uprostred vrcholu medzi skalami sa nachádza otvor do útrob Malej Zoborany, ktorý smeruje pomedzi skaly dole k potoku a vyúsťuje v ďalšej skale pri potoku, ktorej ľudia dali názov "Zimná skala". Otvor medzi skalami masívu využívali pustovníci v prípade nebezpečenstva, ktoré mu hrozilo. Cez skalný otvor sa dostali až do dediny k potoku Malka. Takto sa mohli ľahšie vyhnúť zbojníkom alebo aj členom arpádovskej družiny, ktoré prenikali na toto územie. Na vrcholovej plošine sa nachádzajú viditeľné terasy, pravdepodobne zvyšky dávneho osídlenia.
Miestnym bola Veterná diera známa od nepamäti pre mimoriadne silný prievan, ktorý vanul smerom von v zimných mesiacoch. Je taký silný, že vyhadzuje von lístie, ktoré do otvoru nasypeme. Aj v horúcom lete preniká studený vzduch, čiže prievan, cez spomínaný otvor medzi skalami. V zimnom období v jej okolí a na celej vrcholovej plošine možno vidiet zelené rastliny. Výnimočnosťou sú aj zimujúce salamandry škvrnité, ktoré vyhľadávajú toto miesto s vlhkým a teplým vzduchom., náratať ich môžte do desiatky ba až stovky.

Zdroj : KST Prešov

Ako sa sem dostanete

Informácie

Obecný úrad Mirkovce
Mirkovce 65
082 06 Žehňa

E-mail.: obecmirkovce65@gmail.com
Tel.: 051/778 11 00 


Ďalšie zaujímavé miesta v regióne

Jaskyňa Zlá diera
Jaskyňa Zlá diera

Jaskyňa "Zla džura"

Zobraziť
Slovenské opálové bane
Slovenské opálové bane

Medzi obcami Zlatá baňa a Červenica, sa nachádza výnimočný svetový prírodný unikát-Opálové...

Zobraziť
Kaštieľ Radatice
Kaštieľ Radatice

Neskoroklasicistický kaštieľ Radatice

Zobraziť
Kaštieľ Chmeľov
Kaštieľ Chmeľov

Renesančný kaštieľ Chmeľov

Zobraziť