Lipovský hrad

Lipovský hrad  (hrad Lipovce) – kráľovský hrad

Lipovský kamenný hrad bol vystavaný rodom Merše začiatkom 13. storočia v chotári obce Lipovce. Bol ranogotickým kráľovským hradom a jeho hlavné poslanie bolo strážiť bezpečnosť ciest, ktoré smerovali cez Lipoveckú dolinu zo Šariša na Spiš alebo opačne. Bol vybudovaný na strategickom mieste na konci úzkeho bralnatého výčnelku pohoria Branisko.

Hrad bol zbúraný v období kuruckých vojen. Napriek tomu, že je zrúcanina Lipovského hradu  málo známa, je zaujímavá nielen vysokou kamennou vežou, s peknou skalnou vyhliadkou a pohľadom na Lačnovskú tiesňavu, ale aj zachovanými zvyškami hradných múrov. Málo známe, schované zvyšky Lipovského hradu (v literatúre aj ako hrad Lipovce) sa nachádzajú západne od obce Lipovce, na hrebeni Jazvečieho kopca (kóta Zámčisko, 618 m n. m.) nad známou Lačnovskou tiesňavou. Hoci z hradu ostali už len fragmenty, stále je zaujímavým objektom, navyše v atraktívnom prostredí ostrého, skalnatého hrebienka pohoria Branisko. Značená cesta vedie až takmer k chate Kamenná Baba, tesne pred ňou však odbočte na poľnú cestu doľava (až sem sa dá ísť autom), ktorá vedie lúkou k rozostavanej budove. Po pár metroch zídite z cesty doprava a stúpajte hore pastvinou, po ľavej ruke popod hrebeň Jazvečieho vrchu až do plytkého, lúčneho sedla. Zrúcanina Lipovského hradu je na kóte Zámčisko (618 m, 40 min.).
Keď sa rozhliadnete , dolu po ľavej ruke sa jasne črtá bývalá hradná priekopa, po pravej ruke spadajú strmé svahy, miestami aj steny do Lačnovskej tiesňavy. Kúsok ďalej po hrebienku, pri ďalších fragmentoch hradu, je pekná skalná vyhliadka s pohľadom na tiesňavu, Kamennú Babu i Mojžišov stĺp.
Lipovský hrad je súčasťou Šarišskej hradnej cesty.

Ako sa sem dostanete


Ďalšie zaujímavé miesta v regióne

Prírodná rezervácia Dubová Hora
Prírodná rezervácia Dubová Hora

Skalný komplex Džad, Mohylky, Kamenná tvar

Zobraziť
Kapušianský hrad
Kapušianský hrad

Kapušiansky hrad je zrúcaninou hradu na skalnom výbežku vrchu Zámčisko.

Zobraziť
Hrádok Bodoň
Hrádok Bodoň

Hrad - Hrádok Bodoň

Zobraziť
Cyklotrasa Extrem 5873 – Šarišský okruh
Cyklotrasa Extrem 5873 – Šarišský okruh

Šarišský okruh - Jarovnice - Renčišov - Buče - Bachureň - Lačnov

Zobraziť