Kaštieľ Ličartovce

Ličartovce teda patria k starobylým slovenským dedinám, jestvujúcim pred 9.-11. storočím. Dominantou obce bol a je historizujúca stavba - kaštieľ, ktorá vznikla prestavbou a rozšírením pôvodnej stavby vystavanej tunajšími zemepánmi, s barokovo-klasicistickou fasádou, s reliéfom dvojerbu a letopočtom 1736. Podľa inventára uhorskej komory z roku 1699 bol ličartovský kaštieľ postavený na vŕšku, pričom jeho dve veže smerujúce na sever boli dvojpodlažné, zaklenuté a na každom poschodí bola jedna izba. Vo veži orientovanej na východ sa v izbe na prvom poschodí nachádzala jednoduchá hlinená pec, okná mali drevené rámy vyplnené sklom. V západnej časti sa nachádzala štvrtá veža, ktorej horná strecha, a teda aj klenba horného poschodia bola poškodená. Nachádzala sa tu aj stredne veľká pec, tri okná, ktoré boli z vonkajšej časti, opatrené kovovou mrežou. Piata veža bola orientovaná na západ.
S kaštieľom boli pravdepodobne spojené aj ďalšie murované dvojpodlažné budovy, v ktorých sa nachádzala kaplnka, kuchyňa, dom mlynára a stajne pre kone. V okolí kaštieľa bola rozľahlá ohradená ovocná záhrada uprostred so sušiarňou sliviek. Pri východe z kaštieľa bolo 50 včelých úľov. V kaštieli býval aj remeselník pracujúci s drevom a nachádzali sa tu aj drevené majerské budovy. V 18. storočí majetok skonfiškoval František II. Rákoci a napokon sa dostala do vlastníctva Juliana Medňanská, vdovy po generálovi de Renand.

Pri kaštieli bol prírodno-krajinársky park s historickou zeleňou z 1.polovice 19.storočia, ktorý bol už upravovaný. V jeho sparkovanom dvore nájdete umiestnenú nevšednú plastiku Vesny. Je to vzácny umelecký predmet, neoklasicistická secesná socha z Zürichu. Počas 2. sv. vojny v roku 1944 bol v kaštieli ubytovaný nemecký generálny štáb. Hneď po ukončení vojny sa prikročilo k parcelácii veľkostatkov. Jeho posledným vlastníkom bol Dr. Dezider Piller. Les a kaštieľ neskôr preberá štát, ornú pôdu o výmere 240 ha dostávajú jednak deputátnici a jednak maloroľníci.
Kaštieľ nato bol opravený a zriadila sa v ňom ozdravovňa a neskôr nemocnica. V roku 1954 sa využívalo ako psychiatrické oddelenie pre mužov, neskôr pre ženy. V sedemdesiatych rokoch kapacita kaštieľa nepostačovala, preto v priebehu dvoch rokov bol postavený nový pavilón a neskôr nemocnicu presťahovali do nových priestorov v Prešove.
Dnes je pamiatka nevyužitá a opustená, interiér je v zlom stave. Okolitý park čiastočne zničila stavba nového domova sociálnych služieb v tesnej blízkosti kaštieľa a je v rukách súkromného vlastníka.

Zdroj/foto: obec Ličartovce, Čierne diery

Ako sa sem dostanete

Informácie

Obecný úrad Ličartovce
Ličartovce 239
082 03 Lemešany
Tel.: +421 51 793 17 23
E-mail: obec.licartovce@gmail.com


Ďalšie zaujímavé miesta v regióne

Mauzoleum Alberta Bujanovicsa Uzovce
Mauzoleum Alberta Bujanovicsa Uzovce

Mauzóleum rodiny Bujanovics

Zobraziť
Jánošíková bašta (523 m.n.m.)
Jánošíková bašta (523 m.n.m.)

Jánošíková bašta je skalný vápencový útvar nad dolinou Hornádu nachádzajúci sa západne od...

Zobraziť
Kaštieľ Ruské Pekľany
Kaštieľ Ruské Pekľany

Neskoro barokový kaštieľ rodu Piller - Ruské Pekľany

Zobraziť
Slovenské opálové bane
Slovenské opálové bane

Medzi obcami Zlatá baňa a Červenica, sa nachádza výnimočný svetový prírodný unikát-Opálové...

Zobraziť