Kaštieľ Chmeľov

Pôvodný križovnícky hrad bol postavený križovníkmi Božieho hrobu, ktorí sa na území Chmeľova usídlili koncom 12.storočia. V polovici štyridsiatych rokov pätnásteho storočia sa Chmeľova zmocnili bratríci, hnutie zložené z bývalých husitských bojovníkov. Ich skupina spomínaný hrádok prevzala, avšak svoju lepšiu ochranu pred nájazdmi nepriateľov si chcela poistiť výstavbou ďalšej pevnôstky. Zhruba 180 metrov nad Bobovárom, na kopci Zadňa hura, teda vznikol ďalší hrádok postavený z kameňozemného materiálu.
Bratríci po vzniku vojenskej pevnosti ovládli okolie Chmeľova, avšak v roku 1460 boli nútení ustupovať pred Matejom Korvínom. Ich "expanzia" sa končí po dohode s kráľom o opustení hrádku a jeho zničení.
Pôvodný hrádok však bol na prelome 16. a 17.storočia prebudovaný na renesančný kaštieľ a do devätnásteho storočia ho obývalo niekoľko významných rodín. Upravovaný bol v 18. a 19.storočí. Naposledy bol prestavaný zemepánskym rodom Fehérváryovcov.
Po druhej svetovej vojne objekt slúžil ako škola. Je charakteristický záhradou s historickou zeleňou. Od roku 1994 je kaštieľ národnou kultúrnou pamiatkou, je v súkromnom vlastníctve firmy Panra-Karpatia.

Zdroj: hrdy-zamky.sk foto: Jozef Kotulič

Ako sa sem dostanete

Informácie

Panra - Karpatia, s.r.o.
Chmeľov 210
08215 Chmeľov
Tel.: 00421 51 / 452 51 70, 051 / 748 28 61, 0905 243 069
Email:info@panra-karapatia.sk


Ďalšie zaujímavé miesta v regióne

Slovenské opálové bane
Slovenské opálové bane

Medzi obcami Zlatá baňa a Červenica, sa nachádza výnimočný svetový prírodný unikát-Opálové...

Zobraziť
Kapušiansky hrad
Kapušiansky hrad

Kapušiansky hrad je zrúcaninou hradu na skalnom výbežku vrchu Zámčisko.

Zobraziť
Jaskyňa Zlá diera
Jaskyňa Zlá diera

Jaskyňa "Zla džura"

Zobraziť
Kysacká jaskyňa
Kysacká jaskyňa

Medzi významnú prírodnú zaujímavosť bezprostredného okolia obce patrí bezpochyby Kysacká j...

Zobraziť