Hrad Šebeš

Na severozápadnom výbežku Slánskych vrchov, na pravej strane údolia rieky Šebastovka, nad obcou Podhradík sa nachádzajú zvyšky stredovekého hradu. Hrad Šebeš vznikol začiatkom 14. storočia. Prvá zmienka o tejto oblasti pochádza z roku 1307, kedy okolie budúceho hrádku získal rytier Synek de Sebesy. Do roku 1315 tu postavil nový kamenný hrad. Z hradného brala bolo možné pohodlne kontrolovať dianie v severovýchodnej časti Košickej kotliny, s dobrým výhľadom na vtedy už existujúce hrady Šariš a Kapušany. Hrad Šebeš obývali potomkovia rytiera Synka dve storočia. V roku 1491 kráľ Vladislav II Jagelovský daroval hrad vernému mestu Košice. Avšak v roku 1528 tento „košický hrad pri Prešove“ dobylo vojsko mesta Prešov. Možno práve táto udalosť spustila neskoršiu rivalitu Košíc a Prešova a kvôli nezhodám a súdnym sporom o hrad, ho dal prešovský richtár v roku 1550 podpáliť. Hrad už neobnovili a po čase zanikol. Z pôvodného hradu sa zachovali iba nevysoké zvyšky kamenných múrov.
Na západnom úpätí skalného brala je do skaly vysekany text súbor číslic s menom L. CSEH a dátumom 24. august 1896. Podľa dohadov ide pravdepodobne o súradnicu, ktorá udáva polohu portálu štôlne na „živé striebro“, teda rumelku, ktorá sa používa na výrobu ortuti.  Štôlňa sa nachádza na opačnej strane potok Šebastovka, na úpäti Hájovej hory. Počas 2. sv vojny si miestni obyvatelia v nej ukrývali potraviny, hlavne obilie. V okolí zrúcanín sa nachádzajú mnohé zaujímavé skalné útvary a malé kamenné moria. Hradný vrch ponúka pekný výhľad na okolité obce a hrady, pod hradom je miesto na opekanie, oddych – prístrešok a malý amfiteáter.
Tip návštevníka:
- na „nádvorí“ je informačná tabuľa a pri nej malá schránka, kde je dôkladne skrytá, pred všetkými prírodnými živlami, kniha návštev. Podporte nadšencov a vyjadrite im obdiv nad vykonanou prácou.
- počas cesty nie sú odpadkové koše, preto rešpektujte prírodu a svoje odpadky si zoberte so sebou
- audio sprievodca Hrad Šebeš je súčasťou mobilnej aplikácie Dante, ktorú nájdete na Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.dante&gl=SK. Pre bezproblémové fungovanie aplikácie na miestach so slabým signálom a pripojením k internetu vám odporúčame, aby ste si trasu Hrad Šebeš stiahli do režimu offline skôr, než sa vyberiete na výlet.

Zdroj a foto : OOCR Region Šariš, obec Podhradík
Hrad Šebeš je súčasťou Šarišskej hradnej cesty.

Ako sa sem dostanete

Informácie

Obec Podhradík
Podhradík 82
080 06 Prešov
Tel./fax: +421 51 7765 808
E-mail:   obecpodhradik@gmail.com


Ďalšie zaujímavé miesta v regióne

Kaštieľ Ruské Pekľany
Kaštieľ Ruské Pekľany

Neskoro barokový kaštieľ rodu Piller - Ruské Pekľany

Zobraziť
Kaštieľ Radatice
Kaštieľ Radatice

Neskoroklasicistický kaštieľ Radatice

Zobraziť
Prírodná rezervácia Dubová Hora
Prírodná rezervácia Dubová Hora

Skalný komplex Džad, Mohylky, Kamenná tvar

Zobraziť
Hrad Šariš
Hrad Šariš

Druhý najväčší hrad Slovenska "Hrad Šariš" - Veľký Šariš

Zobraziť