Spiaci mních Kamenica

Skalný útvar je súčasťou bradlového pásma, ktorý sa tiahne oblúkom od Záhoria cez Súľov, Oravu, Pieniny ďalej smerom do Rumunska. Skalné bralo nezvyčajného tvaru mohlo slúžiť ideovým potrebám dávnych civilizácií a po tisícročia sa jeho vzhľad nezmenil a dodnes dominuje okoliu.
Najstarší zachovaný názov je Spiaci obor. Po 10. storočí n.l. bol premenovaný na Spiaci mních, súviselo to s prechodom na kresťanskú vieru. Žili tu benediktínski mnísi, ktorí mali centrum nad Kamenicou. Miestny názov Remety je dôkazom pôsobenia eremitov v pustovniach. Novšie názvy skalného útvaru sú: Spiaci princ, Indián, Kamenná žena, Kamenná baba i Spiaca panna.
Názvy vyplývajú z podobnosti kopca pripomínajúceho ležiaceho človeka. Už z cesty je dobre vidieť obrovskú ľudskú hlavu, krk a hruď. Spiaci mních má vo svojom strede „Bránu raja“ - jaskyňu obrátenú vchodom k Slnku, ktorá usmerňovala magickú silu Slnka, ktoré cez ňu vo významné dni kalendárneho roka - slnovratové rovnodennosti svietilo. Nájdete tu aj miestne nazývanú Perúnovu jaskyňu, ktorá je obojstranne priechodná, umelo dotvorená, vysoká asi štyri metre, s dĺžkou skoro 12 metrov. Na kameňoch a menších skalách okolo Spiaceho Mnícha je veľké množstvo obrazov a figúr, sústredených okolo otvorov do skál. Zdá sa, že pomocou umelej priekopy ľudia vytvorili krk, postupom času ľudia formovali ležiacu postavu. Na povrchu vytvorili zo skál napodobeniny zvierat. Nájdete tu útvary vyzerajúce ako myš, či sokol. Vpravo je bradlo ukončené mohutnou plastikou/ odhadom 12 až 15 metrov /. Do skaly bola vysekaná tajomná mýtická tvár s veľkými pravouhlými dračími očami nazvanými Kukla. Tvár sa podobá postave z legendárnej českej rozprávky Kukla - Golem. Vpravo nájdete samostatné kopcové bralo, ktoré má tvar kužeľa. Na jeho odvrátenej strane sú vytvorené kamenné chodníky.
Spiaci mních Kamenica, je jednou z viacerých prírodných skalných svätýň, ktorých sa v najbližšom okolí nachádza niekoľko, ako je vysoký Sokoľ - Sokolia skala.

Ako sa sem dostanete


Ďalšie zaujímavé miesta v regióne

Archeopark Hradisko Lipany
Archeopark Hradisko Lipany

Archeopark s lukostrelnicou, kontaktným zverincom a amfiteátrom.

Zobraziť
AQUApark Lipany
AQUApark Lipany

UŽ ČOSKORO ! Kopec zábavy na kopci v Aquaparku Lipany !

Zobraziť
Čergovský Minčol
Čergovský Minčol

Najvyšší vrch pohoria Čergov s výškou 1.157 n.m.

Zobraziť
Rybníky Uzovský Šalgov
Rybníky Uzovský Šalgov

Tam kde migrujú žaby a hniezdia vzácne vtáky.

Zobraziť