Drevený gréckokatolícky chrám svätého Lukáša, Tročany

Drevený chrám v Tročanoch je zasvätený svätému apoštolovi a evanjelistovi Lukášovi. Bol zrejme privezený z neďalekej obce Rešov, o čom svedčia záruby na drevených trámoch a pamätný nápis na ikone Ukrižovania. Pravdepodobne ide o najstarší drevený chrám východného obradu nielen na Slovensku, ale v celej karpatskej oblasti. Podľa štýlu chrámu jednoznačne patrí najneskôr na rozhranie 15. až 16. storočia.
Chrám je trojdielny, trojpriestorový, dvojvežový s troma krížmi. Je osadený na nízkom základe. Vo veži chrámu sú zavesené dva zvony. Nad vežou je trojramenný kríž, nad loďou sa nachádza ozdobený jednoramenný kríž a nad koncom svätyne je umiestnený jednoduchý jednoramenný kríž.
V chráme sa nachádza neúplný ikonostas, ktorý sa radí medzi národné kultúrne pamiatky. Je dvojradový a pochádza zo 17. storočia. Cárske dvere, nazývané aj kráľovské, sväté alebo hlavné, sú v strede ikonostasu a vedú do svätyne. V chráme sa nachádza viacero ďalších vzácnych ikon, maľované na plátne po stranách ikonostasu. Drevený chrám v Tročanoch bol v roku 1968 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Rôzne opravy chrámu sa uskutočnili v rokoch 1897, 1933 a 1968. V rokoch 2010 – 2011 bol chrám kompletne opravený a zreštaurovaný v rámci projektu Záchrana drevených chrámov na Medzinárodnej drevenej ceste z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Foto: obec Tročany, Ľuboš Repta

Ako sa sem dostanete


Ďalšie zaujímavé miesta v regióne

Bardejovské meštianske domy
Bardejovské meštianske domy

Meštianske domy na Radničnom námestí.

Zobraziť
Mestská radnica Bardejov
Mestská radnica Bardejov

Renesančná mestská radnica Bardejov

Zobraziť
Kyslíková cesta Mihaľov
Kyslíková cesta Mihaľov

Kyslíková cesta Mihaľov

Zobraziť
Lyžiarske stredisko Medvedie
Lyžiarske stredisko Medvedie

Lyžiarske stredisko Medvedie - Svidník

Zobraziť