Drevený gréckokatolícky chrám svätého Lukáša, Krivé

Drevený gréckokatolícky chrám v obci Krivé, zasvätený svätému apoštolovi a evanjelistovi Lukášovi je charakteristicky svojou masívnosťou a jednoduchosťou.
Zrubová stavba stojí na kamennej podmurovke, ktorá sa na západnej strane vytráca. Celý objekt má zjednotený obdĺžnikový pôdorys s polygonálnou svätyňou, predĺženou loďou a štvorcovou vežou. Veža vyrastá z predsiene, je vertikálna obloženými doskami a lištami a zavŕšená je barokovou laternou s makovicou a krížom. V jej vnútri sa nachádzajú dva zvony. Jeden zvon pochádza z roku 1826, teda z roku výstavby chrámu. Chrám bol prekrytý jednoduchou sedlovou strechou, čím sa stratila trojvežatosť, taká typická pre okolité stavby tejto oblasti. V dôsledku ošindľovania svätyne a lode a olatovania predsiene pôsobí chrám dojmom jednodielnej stavby.
V skutočnosti je to trojpriestorová stavba. Vstupná časť sa nazýva predsieň, ľudovo babinec. V minulosti išlo o miesto vyhradené pre katechumenov a kajúcnikov. Zo symbolického hľadiska predstavuje očistec alebo trpiacu Cirkev.
Ďalšia časť je loď. V nej sa sústreďujú veriaci zúčastňujúci sa obradov. Zo symbolického hľadiska predstavuje putujúc u Cirkev, teda kresťanov žijúcich na zemi. Tretia časť, ktorá sa nachádza za ikonostasom – obrazovou stenou, sa nazýva svätyňa. Predstavuje nebeské kráľovstvo – raj a tiež víťaznú oslávenú Cirkev v nebi. Vzácny ikonostas tvoria ikony z rôznych časových období. V hlavnom rade sú v strede vyrezávané kráľovské dvere s medailónmi evanjelistov a výjavmi zvestovania. Spolu s ikonami svätého Mikuláša, Bohorodičky Hodigitrie, Krista Učiteľa a svätého apoštola Lukáša pochádzajú zo začiatku 18. storočia. Ikonostas má štvorradovú architektúru umiestnenú na štyroch poschodiach. Je ladení do tehlovočervernej farby. Netypicky pôsobí modré orámovanie zárubní cárskych dverí. Stĺpiky a rámy ikon sú pozlátené, cárske dvere sú dekorované strapcami hrozna.
V tak zachovanom stave a v takom počte sa nikde na Slovensku podobný ikonostas z tohto obdobia nenachádza. Rovnako sa v chráme nachádza kríž namaľovaný v 17. storočí, ikona Ukrižovania z 19. storočia či ikona U mučeného Krista z 18. storočia. V strede ikony sa nachádza Kristus s ranami po umučení a okolo neho sú znázornené predmety, ktoré s jeho umučením súvisia.

Zdroj: www.drevenchramy.sk

Foto: Henryk Bielamowicz, cergov.sk

Ako sa sem dostanete

Informácie

Kontakt
Gréckokatolícky farský úrad
Kružľov 76, 086 04
tel.: 054/4795765, 054/4793178
mobil: 0911 811 216
Bohoslužby:
nedeľa: o 7.30 hod., nasledujúci týždeň 11.00 hod.,každý štvrtok: o 16.30 hod.
sviatky: o 15.00 hod., alebo 16.30 hod.

Aktuálne podujatia


Ďalšie zaujímavé miesta v regióne

Kaštieľ "Horný" Raslavice
Kaštieľ "Horný" Raslavice

Barokový kaštieľ Raslavice

Zobraziť
Pánská záhrada - park Hertník
Pánská záhrada - park Hertník

Park pri kaštieli Hertník

Zobraziť
Drevený greckokatolický chrám Stretnutia Pána so Simeonom, Kožany
Drevený greckokatolický chrám Stretnutia Pána so Simeonom, Kožany

Greckokatolický drevený chrám Stretnutia Pána so Simeonom, Kožany

Zobraziť
Drevený gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala, Frička
Drevený gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala, Frička

Drevený gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala, Frička

Zobraziť