Drevený greckokatolický chrám Stretnutia Pána so Simeonom, Kožany

Gréckokatolícky drevený chrám v obci Kožany bol postavený v roku 1760. Je zasvätený sviatku Stretnutia nášho Pána, Boha a Spasiteľa Ježiša Krista. Tento chrám bol však povodne venovaný sviatku Presvätej Bohorodičky Ochrankyne. Stretnutie Pána pripomína stretnutie Božieho dieťaťa a Božej matky so spravodlivým starcom Simeonom a prorokyňou Annou v Jeruzalemskom chráme. Tento chrám je jednou z najstarších zachovaných pamiatok na území východného Slovenska. Hlavne kvôli vzácnej výzdobe interiéru a zaujímavému ikonostasu patri medzi hodnotné sakrálne objekty.
Drevený chrám v Kožanoch bol vystavaný v zrubovom štýle. Chrám pozostáva zo svätyne, chrámovej lode a predsiene. Každá časť budovy ma vežu s krížom. Chrám je postavený na kamennom základe. Chrámové veže ako aj chrámová strecha sú pokryté drevenými štiepanými šindľami. V hlavnej veži visia tri zvony. Jeden z nich pochádza z roku 1406. Predstavuje preto raritu medzi zvonmi v drevených chrámoch na Slovensku.
Ikony, ktoré sa nachádzajú vo svätyni a v chrámovej lodi, pochádzajú z 18 storočia a umocňujú krasu tohto dreveného chrámu. V lodi chrámu sa na nás pozerajú otcovia cirkvi, štyria evanjelisti a množstvo anjelov. Vnútorné reštaurovanie chrámu sa realizovalo v rokoch 1965 až 1970. Vonkajšia rekonštrukcia chrámu sa realizovala v rokoch 2000 až 2003.

Ako sa sem dostanete

Informácie

Kontakt Gréckokatolícky farský úrad
Beloveža 11, 086 14
tel.: 054/4797211, 054/ 7391146
mobil: 0911 333 311
Bohoslužby:
nedeľa: o 8.00 hod., sviatok: v lete o 16.30 hod., v zime 15.30 hod.

Zdroj: www.drevenchramy.sk

Foto: Henryk Bielamowicz

Aktuálne podujatia


Ďalšie zaujímavé miesta v regióne

Ski/Sun area Makovica
Ski/Sun area Makovica

Ski/Sun area Makovica

Zobraziť
Drevený chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky, Hutka
Drevený chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky, Hutka

Pôvodný gréckokatolícky drevený chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky, Hutka

Zobraziť
Kyslíková cesta Mihaľov
Kyslíková cesta Mihaľov

Kyslíková cesta Mihaľov

Zobraziť
Náučný chodník Sisi
Náučný chodník Sisi

Po stopách cisárovnej Sisi - Alžbety Bavorskej

Zobraziť