Szent Jakob templom Nagysáros

Eredetileg román-gótikus egyhajós templom ma háromhajós, négyszögletes  presbitériummal, az északi sekrestyével, a nyugati kiemelt toronyal és a hozzá épített  oldalsó kápolnáival.

A templom valószínűleg a Sáros-i várral egy időben épült, mint egyhajós építmény, nyugati masszív kiemelt toronnyal,  és keresztbordával boltozott négyszögletes  presbitériummal, amelyhez az északi oldalról ugyanaz a boltozatos sekrestye csatlakozott. Nem sokkal az építése után, belsejét falfestményekkel díszítették.

A templomot 1262-ben említik előbször, amikor a plébánia felmentést kapott a főesperesség alól. Már 1248-ban azonban nagysárosi tizedet említenek. A szakértők azt feltételezik a jelenlegi épület helyén még régebbi templom is létezhetett.

A templom 1656-ban jelentős átépítésen esett át, amikor a hajót beépített pillérekkel három hajóra osztották, és ujonnan boltozták. A módosítások a templom gótikus ablakainak többségét is érintették. Ezek barokk formába bővültek. A hajó nyugati részében tribünt építettek, és a torony déli oldalához kisseb bővítést adtak hozzá.

Az épület középkori formáját a 18. század utolsó harmadában még jobban elnyomták, amikor a hajó déli és északi oldalához oldalkápolnákat csatoltak. Nekik köszönhetően a templom alaprajza keresztalakú-vá változot.  1869-ben egy emelettel megemelték a tornyot, és újra befedték.

Eddig a templom utolsó átfogó helyreállítására 1995-1999 között került sor. Ennek részeként megújították  a külsőt és bemutatták a presbitérium beépített keleti ablakát is. 1998-ban  a templom belső terében is folytatódtak a munkálatok, amikor  középkori 13.-14. századi származású falfestmények fedtek fel még bizánci motívumokkal.

A barokk átépítések ellenére a templom a középkor építészet értékes példája és bemutatója területünkön a román és a gótikus stílus keveredésének időszakából. Középkori formáját ma már csak a torony és a presbitérium egy része őrizte meg. Legtöb külső építészeti részleteket a torony,  külső részén a csoportosított ablakok őriztek meg, több rozettás hatkaréjos ablakok és egy gótikus portál az alagsorba.  Valami nagyon hasonlót találhatunk a közeli Zsebefalva templomon is. Mind a presbitériumot, mind sekrestyét, melyeket  gótikus portál köti  össze nehéz keresztbordás boltozatos, körkörös szegecsekkel boltozva, melyeket rózsa és tölgylevelek domborműve díszít. Egy 1300 körüli gótikus kő keresztelőkápolna őriztetett. A presbitérium északi falában egy késő gótikus kőpasztofórium található, melynek íve szamárhát formájú. Az exponált középkori falfestmények a díszítés két szakaszához tartoznak. A régebbi  későromán korszakot a krisztológiai ciklus ostorozási jelenetének egy töredéke képviseli a hajó északi falán. A diadalív bal oldalán a keresztre feszítést ábrázoló freskó valamivel fiatalabb, amelyet a szakértők 1300 körül datálnak. A presbitérium déli falban Daniel Hrabecius de Turocz sírköve található 1645-ből.

Informácie

Veľký Šariš Plébánia
Námestie svätého Jakuba 1069/29
082 21 Veľký Šariš

Tel. sz.: 051/776 23 29, 0910 852 255
E-mail: fara.vsaris@gmail.com
Web: www.farnostvelkysaris.sk

Hivatalos órák:
Hétfő: 15:00 – 17:00
Szerda: 15:00 – 17:00
Péntek: 15:00 – 17:00

Szentmisék: vasárnap 8:00 és 10:00 órakor
További információk: https://www.facebook.com/pg/Jakub.st/posts/

A templom a város központjában, a téren, erődített, de jól megközelíthető helyen áll.

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Rodina, Tradície

szombat, december 7, 2024

Fintice, Slovensko

Rodina, Hrad, Tradície

vasárnap, december 8, 2024

Hrad Šariš, Veľký Šariš, Slovensko

Rodina, Tradície

vasárnap, december 8, 2024

Kapušany, Slovensko